Loading...

Prof. Dr. K. Arzum ERDEM GÜRSAN

Arzum Erdem Gürsan, 1993 yılında Ege Üniversitesi,  Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. 1996 yılında yüksek lisans derecesini, 2000 yılında doktora derecesini aynı fakültede Analitik Kimya Anabilim Dalı’nda tamamladı. 2000-2003 yılları arasında yardımcı doçent olarak, 2003-2009 yılları arasında doçent olarak Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Temel Eczacılık Bilimleri Bölümü Analitik Kimya Anabilim Dalı’nda çalıştı. Halen 2009 yılından bu yana aynı anabilim dalında Profesör olarak çalışmaktadır.

Prof. Arzum Erdem Gürsan, 2001 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından Üstün yetenekli genç bilim insanları ödüllendirme programı kapsamında, “TÜBA-Üstün Başarılı Seçkin Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülü”ne layık görüldü. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma  Kurumu (TÜBİTAK) tarafından 2006 yılında  Fen Bilimleri-Kimya alanında “TÜBİTAK Teşvik Ödülü” ve 2015 yılında Sağlık Bilimleri alanında “TÜBİTAK Bilim Ödülü”ne layık görüldü. 2007 yılında TÜBA Asosiye üyesi, 2016 yılında TÜBA Asli üyesi seçildi. 2017 yılında Asya Bilim Akademileri Birliği (Association of Academies and Societies of Sciences in Asia- AASSA)’nin  “Bilim ve Mühendislikte Kadın (Women in Science and Engineering-WISE) Komitesi”ne 2017-2019 dönemi için “Üye” seçilen Prof. Arzum Erdem Gürsan, 2019 yılında AASSA-WISE’ya 2019-2021 dönemi için yeniden “Üye” seçildi.  2018 yılında kimya alanında önemli çalışmalar yapmış saygın bilim insanlarına verilen “The Royal Society of Chemistry – Fellow (FRSC)” ünvanını aldı.

Prof. Arzum Erdem Gürsan’ın SCI/SCI-E kapsamında yer alan uluslarası indeksli hakemli dergilerde 160 makalesi bulunmaktdır. Ayrıca ulusal ve uluslararası toplantı ve konferanslarda 30’dan fazla davetli bildirisi, editörlüğünü yaptığı 1 adet uluslararası ve 1 adet ulusal kitabı, 10 adet uluslararası kitap bölümü ve 3 adet derlemesi bulunmaktadır. Güncel Web of Science (WoS) kayıtlarına göre, başkaları tarafından yayınlarına yapılmış 5190 atıfı mevcut olup, h-indeksi 41 dir.

Prof. Arzum Erdem Gürsan’ın ilaç, enzim ve nükleik asitlere dayalı olan elektrokimyasal biyosensörlerin geliştirilmesi ve uygulanması alanında birçok ulusal ve uluslararası işbirliğine yönelik projeleri bulunmaktadır. Bilimsel araştırmalarını “İlaç-DNA etkileşimleri, aptamer-protein etkileşimleri, kalıtımsal ve bulaşıcı hastalıklara dayalı dizi seçimli nükleik asit hibridizasyonu ve biyobelirteçlerin tayinine yönelik “kullan-at” prensibi ile çalışan yeni nesil biyosensör/ aptasensör teknolojilerinin tekli ve çoklu ölçüme dayalı geliştirilmesi ve uygulamaları”  konularında yürüten Prof. Arzum Erdem Gürsan, çalışmalarında manyetik partiküller, karbon nanotüpler, grafen ve grafene dayalı nanomalzemeler, nanoçubuklar, nanokablolar, nanopartiküller, dendrimerler, iletken polimerler ve biyopolimerlere  dayalı elektrokimyasal biyosensörlerin geliştirilmesini hedeflemektedir. Ayrıca farklı analitlerin çevre, gıda, ve sağlık alanında tayinine yönelik elektrokimyasal sensör entegre edilmiş analitik sistemlerin geliştirilmesi üzerine çalışmaktadır.

Detaylı bilgi için kurumsal ve bireysel web sitesi: https://avesis.ege.edu.tr/arzum.erdem/

http://www.arzumerdem.com/index.html

Instagram

8. Ulusal Biyomühendislik Öğrenci Kongresi kayıtları kapanmıştır.

Kongremize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Kongre kayıtlarımız 11 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 23.59 itibariyle kapanmıştır.

Belirtilen zamandan sonra gerçekleşen kayıtlar tarafımızca kabul edilmeyecektir. 

Başka etkinliklerimizde görüşmek dileğiyle! 

Etkinlik duyurularımızı web platformlarımızdan takip edebilirsiniz.

Web platformlarımız:

http://bioensc.com/

https://www.instagram.com/besciztech/?hl=tr

Saygılarımızla,

İYTE Biyomühendislik Öğrenci Topluluğu