Loading...

Prof. Dr. Banu Onaral

Banu Onaral, Drexel Üniversitesinde Biyomedikal Mühendisliği, Bilimleri ve Sağlık Sistemleri Fakültesinde H.H. Sun Kürsü Profesörüdür. Biomedikal Mühendislik Doktora’sını 1978’de Pennsylvania Üniversitesinden, Elektrik Mühendisliği BSEE (1973) ve MSEE (1974) diplomalarını da Boğaziçi Üniversitesi’nden almıştır. 1998 yılında Biyomedikal Mühendisliği, Bilimleri ve Sağlık Sistemleri Fakültesini kurmuş ve 2015 yılına kadar yönetmiştir. Ocak 2015’den itibaren ‘Küresel İnovasyon Ortaklıkları’ Rektör danışmanlığı görevini yüklenmiştir.

Banu Onaral’ın araştırma ve öğretim alanında akademik çalışmaları işlevsel beyin görüntüleme, ultrason ve optik yoğunluklu biyomedikal sinyal işlemciliği ve kompleks sistemler ağırlıklı bilgi ve sistem mühendisliğine odaklanmıştır. Araştırma grubuyla işlevsel optik beyin görüntüleme konusunda öncü ar-ge programları yürütmektedir. A.B.D’de Ulusal Bilim Vakfı (NSF), Ulusal Sağlık Vakfı (NIH), Federe Havacılık Kurumu (FAA), Deniz Kuvvetleri Araştırma Ofisi (ONR), Deniz Piyade (US Marines) ve DARPA gibi Savunma Bakanlığına (DOD) bağlı araştırma kurumları tarafından desteklenen geniş kapsamlı araştırma projeleri yönetmektedir. Çok sayıda doktora ve yüksek lisans öğrencisine tez danışmanlığı yapmış ve ve ar-ge laboratuvarı ve merkezi kurmuştur.

Banu Onaral, üniversite laboratuvarlarında geliştirilen biomedikal teknolojilerin hızla ticarileşmesi konusunda ‘Çevrimsel Araştırma’ (Translational Research) ve ‘Girişimci Teknoloji Aktarımı’ (Entrepreneurial Technology Transfer) akımının önderlerindendir. Drexel Üniversitesinde Biomedikal Teknolojilerin Ürüne Dönüşüm Programını kurmuştur. Bu program, üniversite araştırma-geliştirmecileri ile ile yerel ekonomik kalkınma kurumlarını, hukukcuları, işinsanlarını ve yatırımcıları biraraya getirmektedir. Beş yıllık deneme dönemi sonunda, akademik buluşları ticarileştirme sürecini kurumsallaştırmayı başararak $20 milyon Coulter Vakfı anavarlığını (endowment) Drexel Üniversitesine kazandırmıştır.

IEEE Engineering in Medicine and Biology Society (EMBS)’da Fellow, American Association for the Advancement of Science (AAAS)’da Fellow ve American Institute for Medical and Biological Engineering (AIMBE)’de Kurucu Fellow ünvanını kazanmıştır. Dünya çapında en çok sayıda biomedikal mühendisi biraraya getiren IEEE Engineering in Medicine and Biology Society’nın başkanlığını yapmıştır. Çin’de ve Türkiye’de akademik ve sanayi yenileşim işbirliklerine ve bilim ve teknoloji parklarına yardımcı olmakta, Teknopark İstanbul’un kuruluş çalışmalarına uluslararası onursal baş danışman olarak destek vermektedir.

Instagram

8. Ulusal Biyomühendislik Öğrenci Kongresi kayıtları kapanmıştır.

Kongremize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Kongre kayıtlarımız 11 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 23.59 itibariyle kapanmıştır.

Belirtilen zamandan sonra gerçekleşen kayıtlar tarafımızca kabul edilmeyecektir. 

Başka etkinliklerimizde görüşmek dileğiyle! 

Etkinlik duyurularımızı web platformlarımızdan takip edebilirsiniz.

Web platformlarımız:

http://bioensc.com/

https://www.instagram.com/besciztech/?hl=tr

Saygılarımızla,

İYTE Biyomühendislik Öğrenci Topluluğu